dniego okresowego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą się dzielić na wstępne oraz okresowe. Wstępne szkolenie BHP dotyczy jedynie pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, natomiast okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas. W zależności od rodzaju kursu BHP jego okres ważności może być różny. Przykładowo szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników biurowych posiada ważność sześciu lat, co oznacza że ten rodzaj kursu należy powtarzać co sześć lat. Rodzaj szkolenia BHP jest dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Ważność danego rodzaju szkolenia BHP zależy przede wszystkim od ryzyka wykonywania konkretnej pracy, tak więc najkrótszy okres ważności posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.
Szkolenia BHP w zakładach pracy i szkołach
Bezpieczeństwo w pracy to rzecz niezwykle istotna i coraz bardziej respektowana, zarówno przez samych szkolonych, jak i pracodawców. Szkolenia BHP organizowane w ramach pracy są sposobem na podniesienie warunków pracy. Często opowiadają za nie zewnętrzne firmy, zwłaszcza w przypadku mniejszych zleceniodawców takich przedsięwzięć. Outsourcing BHP, czyli właśnie zatrudnianie specjalistów od bezpieczeństwa z zewnętrznych firm jest sposobem na dodatkowe oszczędności, klient nie zatrudnia na etat dodatkowego pracownika, a jedynie doraźnie wynajmuję osobę która ma przeprowadzić szkolenie BHP, dbać o kontrolę, dokonywać oceny bezpieczeństwa miejsca pracy. Firmy oferujące outsourcing BHP, jako skierowane do mniejszych pracodawców, są przystępne cenowo, jeśli chodzi o wykonywane przez nich usługi. Jest to również dodatkowy sposób na podniesienie efektywności w miejscu pracy, poprzez przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w miejscu pracy dla zewnętrznej firmy, która ma za zadanie monitorować sytuację i informować w momencie wykrycia niebezpieczeństwa.
Ogólnie rzecz biorąc każdy rodzaj outsourcingu
Twoja firma jest twoim własnym dziełem, więc na pewno starasz się o nią jak najlepiej troszczyć. Pilnujesz, by wywiązywać się ze wszystkich nakładanych na ciebie obowiązków, dlatego systematycznie organizujesz szkolenia bhp i dbasz o to, by każdy pracownik wziął w nich udział w odpowiednim dla niego terminie. Te sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo i higienę pracy możesz jednak załatwić w znacznie prostszy sposób. Pozwala ci na to jedna wyjątkowa usługa. Jest nią profesjonalny outsourcing bhp.
O outsourcingu na pewno już kiedyś słyszałeś, ale prawdopodobnie nigdy wcześniej nie kojarzyłeś go ściśle z ochroną przeciwpożarową czy samym bhp. A tak to właśnie może wyglądać. Omawiany w tym tekście typ outsourcingu zapewni ci dostęp do wszystkich tych usług, z których i tak musiałbyś skorzystać. Wszystko zyskasz w jednym miejscu, mogąc dzięki temu oszczędzać i swój czas, i pieniądze. Ogólnie rzecz biorąc każdy rodzaj outsourcingu pozwala na minimalizowanie kosztów prowadzenia działalności, na czym powinno ci zdecydowanie zależeć.
Jak długo trwają szkolenia BHP
Posiadanie ważnego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla pracowników i pracodawców, co wynika z przepisów zawartych w Kodeksie pracy. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy można podzielić na wstępne i okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla pracowników zaczynających pracę w danym zakładzie, zawiera więc jedynie podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Wstępny kurs BHP trwa około trzech godzin. Czas trwania okresowych szkoleń bezpieczeństwa jest uzależniony od rodzaju kursu, a tym samym od ilości przedstawianego materiału. Okresowe szkolenie dla pracowników biurowych powinno trwać minimum osiem godzin, a sam kurs jest bardzo często połączony z samokształceniem uczestników. Z kolei szkolenie BHP przeznaczone dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami trwa około szesnastu godzin. Czas trwania szkolenia BHP zależy więc od rodzaju wybranego kursu oraz ilości zawartego w nim materiału do przyswojenia. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą więc trwać osiem, jak i szesnaście godzin, nie licząc czasu przeznaczonego na samokształcenie.