tności niezbędne do kierowania autem. Jest to jednak zbyt optymistyczne założenie. Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze to, że umiejętności zdobyte na podstawowym kursie prawa jazdy są elementarne i jeżeli do tej pory nie uczyliśmy się nowych rzeczy, to nasz proces szkoleniowy zakończył się tylko na tych 30 h. Teraz po prostu jesteśmy bardziej wprawni w tym czego się nauczyliśmy. Tymczasem szkolenia w zakresie prowadzenia samochodu są o wiele bardziej rozbudowane. O ile nie zdobywamy wiedzy we własnym zakresie, np. z internetu, to warto zastanowić się nad takimi kursami. Często są to szkoły bezpiecznej jazdy, uczące BHP oraz umiejętności praktycznych w sytuacjach awaryjnych. Pod okiem instruktora można przećwiczyć różne scenariusze, takie jak np. poślizg czy dachowanie. Właśnie ten ostatni manewr jest bardzo niebezpieczny i raczej niemożliwy do przećwiczenia w normalnych warunkach. Dlatego istnieje urządzenie takie jak symulator dachowania. Można w nim wręcz w laboratoryjnych warunkach przećwiczyć dachowanie i wypracować dobre nawyki zwiększające szansę przeżycia w takiej sytuacji.
Jak nauczyć się dobrze jeździć
Każdy przyszły kierowca ma nadzieję, że po kursie i egzaminie będzie wspaniałym kierowcą. Niestety, kurs uczy głównie podstaw, dlatego warto później się doszkolić. Coraz częściej szkoły jazdy proponują szkolenia, które uczą kierowców, jak zachować się w różnych sytuacjach, np. przy wpadnięciu w poślizg. Nauka jest nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna. Na specjalnie przygotowanych placach kursanci uczą się wychodzenia z poślizgu i innych trudnych manewrów. Niektóre ze szkół mają także symulator dachowania. Dzięki niemu można zobaczyć i poczuć, co się dzieje w trakcie dachowania samochodu. Oczywiście taka próba jest całkowicie bezpieczna, ponieważ zachowane są wszelkie zasady bhp. czy warto wziąć udział w takim szkoleniu? Na pewno tak. Finowie, którzy uważani są za jednych z najlepszych kierowców na świecie, wychodzenia z poślizgu uczą się już na kursie na prawo jazdy. Potem chętnie uczestniczą w różnych szkoleniach. W efekcie nie tylko są uważani za dobrych kierowców. To też przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. Mała liczba wypadków z tragicznymi skutkami mówi dużo o kulturze i bezpieczeństwie jazdy w tym kraju. Dlatego każdy kierowca powinien zdecydować się na kursy doszkalające. Przydadzą się one także doświadczonym kierowcom, którzy przypomną sobie niektóre umiejętności oraz nauczą się nowych.
Dodatkowo ochronią w razie nieszczęśliwego zdarzenia
Na każdym kursie prawa jazdy mówi się o tym, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Stosowanie się do prawa i norm zwyczajowych może zapobiec wielu wypadkom i nieszczęśliwym zdarzeniom losowym. Niestety wiele osób zapomina o tym tuż po odebraniu własnego dokumentu upoważniającego do prowadzenia samochodów osobowych. Symulator dachowania szybko przypomni dlaczego tak istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa po wejściu do auta. Specjalnie przeprowadzane szkolenia mają na celu pokazanie w jaki sposób odbywa się dachowanie oraz co dzieje się we wnętrzu samochodu podczas wypadku. Takie przeżycia bywają bezcenne, ponieważ potrafią ochronić przed nieszczęśliwym wypadkiem w rzeczywistym życiu. Prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa może zredukować wypadki śmiertelne nawet o połowę. Trzeba jednak wiedzieć w jaki sposób zapinać pasy, aby nas zabezpieczały, a nie szkodziły. Oczywiście na takich szkoleniach można dowiedzieć się również tego, a także bardzo wielu innych ważnych informacji, które mogą ułatwić codzienną jazdę samochodem. Dodatkowo ochronią w razie nieszczęśliwego zdarzenia losowego, o które nie jest tak trudno. BHP jazdy samochodem jest czymś o czym nie można zapominać, ponieważ w wielu przypadkach odpowiadamy nie tylko za swoje zdrowie, lecz również osób podróżujących z nami.