e zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w sposób ciekawy i interesujący. Dzień Bezpieczeństwa w firmie przypomina bardziej integracyjne wydarzenie dla pracowników, niż zwykłe prowadzenie kursu i tłumaczenie zasad związanych z utrzymywaniem bezpieczeństwa w miejscu pracy. Podczas organizacji takiego wydarzenia korzysta się z takich urządzeń, jak symulator dachowania czy symulator zderzeń. Takie wydarzenie firmowe, jakim jest Safety Day, pozwala pracownikom na zapoznanie się z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa w pracy oraz na drodze w sposób bardziej atrakcyjny, niż prowadzenie zwykłych zajęć w sali. Symulacja dachowania czy też symulacja wypadku drogowego pozwala uczestnikom wydarzenia doświadczyć sytuacji, które mogą wystąpić na drodze, a tym samym uświadamia pracowników o konieczności zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa.
Czy każdy może skorzystać z symulatora dachowania
Symulator dachowania pozwala osobie, która znajduje się w środku konstrukcji, na doświadczenie dachowania samochodu w całkowicie bezpiecznych warunkach. Atrapa samochodu obraca się wokół własnej osi imitując wypadek dachowania. Często w środku takiego symulatora mogą znajdować się luźno leżące przedmioty, żeby jak najbardziej oddać realizm faktycznego wypadku z dachowaniem. Symulacja dachowania jest co prawda przeprowadzana w całkowicie bezpiecznych warunkach, jednak nie jest zalecana dla każdego. Z stymulatora dachowania nie powinny korzystać młodsze dzieci, z oczywistych względów. Symulator dachowania nie jest polecany także osobom mających jakieś problemy zdrowotne, jak na przykład problemy z sercem lub krążeniem albo klaustrofobię. Rzecz jasna skorzystanie z symulatora dachowania nie ponosi za sobą żadnych konsekwencji zdrowotnych, ponieważ cała procedura jest przeprowadzona w bezpiecznych warunkach. Dla niektórych osób jednak znajdowanie się w odwróconej pozycji nie jest wskazane ze względów chociażby zdrowotnych.
Najczęstsze przyczyny dachowania pojazdu
Dachowanie samochodu może być skutkiem wielu sytuacji występujących na drodze. Jest to dość niebezpieczny wypadek, w wyniku którego traci się kontrolę nad pojazdem w wyniku czego dochodzi do przewrócenia się samochodu na dach. Żeby przestrzec kierowców przed wykonywaniem gwałtownych manewrów na drodze, istnieje specjalne urządzenie zwane symulatorem dachowania. Głównymi przyczynami dachowania samochodu są gwałtowne ruchy kierownicą, niedostosowanie prędkości do rodzaju nawierzchni oraz wpadnięcie w poślizg z powodu oblodzonej powierzchni drogi. Przyczyn dachowania samochodu może być wiele i nie zawsze da się im zapobiec, jednak żeby zminimalizować ryzyko dachowania warto zachować wszelkie środki ostrożności. Najważniejsze jest stosowanie się do zasad ruchu drogowego, co obejmuje dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków oraz obowiązkowe zapięcie pasa, który podczas dachowania zapobiega niekontrolowanemu przemieszczaniu się ciała. Symulacja dachowania pozwala na doświadczenie tego zjawiska w bezpiecznych warunkach.
Czym jest symulator zderzeń
Symulator zderzeń jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na doświadczenie na własnej skórze powagi zderzenia czołowego. Symulator zderzeń składa się z fotela kierowcy, który jest ustawiony na pochylonej platformie. Głównym założeniem symulatora zderzeń są cele edukacyjne, ponieważ skorzystanie z takiego symulatora uświadamia kierowców, ale nie tylko, o możliwych niebezpieczeństwach wynikających z czołowego zderzenia. Fotel w symulatorze zderzeń porusza się z prędkością 15 kilometrów na godzinę w chwili zderzenia z nieruchomą przeszkodą. Większość uczestników biorących udział w symulacji twierdzi, że prędkość ta była znacznie większa. Firmy zajmujące się ogólnie pojętym bezpieczeństwem często posiadają opcję wynajmu symulatora zderzeń oraz symulatora dachowania. Symulator zderzeń pozwala wielu osobom na uświadomienie sobie niebezpieczeństwa zderzenia z innym obiektem na drodze przy większej prędkości. Symulator zderzeń z pewnością pomaga w uświadomieniu wielu kierowców , mimowolnie zmuszając ich do zachowania większej ostrożności na drodze.